Udział delegatów w posiedzeniach kolegium
Po rezygnacji z awansów sędziowskich samorząd nie będzie nic wiedział o przebiegu ich służby.
Udział delegatów w posiedzeniach kolegiów sądowych związanych z opiniowaniem kandydatów na sędziów zapewnia samorządowi sędziowskiemu realny wpływ na opinie tego organu. Jest też okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń. Projekt nowego prawa o ustroju sądów powszechnych całkowicie jednak zrywa z tym rozwiązaniem.
Po wprowadzonych kilka lat temu zmianach w usp każdy samorząd sędziowski został wyposażany w możliwość wyboru delegatów, którzy następnie mogą uczestniczyć w posiedzeniach kolegium w czasie opiniowania kandydatów na sędziów. Wynika to wprost z art. 34 § 1 pkt 2 usp, w którym przewidziano, że zgromadzenie ogólne sędziów sądu apelacyjnego wykonuje zadania określone w ustawach, a w szczególności może wybrać delegatów do udziału w posiedzeniach kolegium sądu zwoływanych w celu zaopiniowania kandydatów na stanowiska sędziów sądu apelacyjnego.
Gdy natomiast chodzi o sądy okręgowe, podobnie ustalono w art. 36 § 1 pkt 2 usp: że zgromadzenie ogólne sędziów sądu okręgowego może wybrać delegatów na posiedzenia kolegium sądu zwoływanych w celu zaopiniowania kandydatów na stanowiska sędziów sądu okręgowego i sędziów sądu rejonowego. Uprawnienie do wyboru delegatów przysługuje też sędziom sądu rejonowego, co wynika z kolei z art. 36a § 6 pkt 2,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta